Wyspa Formentera - wakacje już od 1129 zł

Na wakacje: Wyspa Formentera, Majorka

Przewodnik turystyczny: Majorka/ Ibiza i Formentera/ Wyspa Formentera

Częściowe zachmurzenie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
26 km/h240°
Formentera jest czwartą co do wielkości wyspą Balearów. Razem z pobliską Ibizą wchodzi także w skład archipelagu Pitiuzów - czyli tzw. Wysp Piniowych, które swoją nazwę zawdzięczają bujnym lasom porastającym ich zbocza. Formentera jest świetną alternatywą dla osób, które znużył już nieco gwar i tłok Ibizy.

Wyspa jest oazą spokoju i naturalnego piękna: figowce, migdałowce, winorośle. Piaszczyste plaże i krystalicznie czysta woda zachwycają nie tylko miłośników kąpieli słonecznych, ale także wielbicieli wszelkich sportów wodnych. Nazwa Formentera od łacińskiego formentum - pszenica. Dla odrobiny rozrywki warto odwiedzić Ibizę - oddaloną zaledwie o 11 kilometrów.

Atrakcje

 • Rezerwat Przyrody Ses Salines - dawne miejsce wydobycia soli jest dzisiaj rezerwatem przyrody, w którym chroni się rzadko występujące halofity i rozmaite ptaki.
 • Sant Francesc - urocza stolica wyspy z malowniczym kościołem i placem, głównym miejscem spotkań turystów i mieszkańców oraz licznymi kafejkami i barami.
 • Sant Ferran de Ses Roques - senna, mała wioska, położona ok. 3 km na wschód od stolicy wyspy, Santa Francesc. Urzeka „wyluzowanym” sposobem bycia, który pozostał tu jeszcze z czasów hippisów. Świetny przystanek dla rowerzystów.
 • Can na Costa – miasteczko w głębi wyspy, w którym zobaczyć można megalityczne groby, które są dowodem na zamieszkanie wyspy w epoce brązu.
 • Latarnia morska – z której rozciągają się wspaniałe widoki na morze i wyspę znajduje się na płaskowyżu La Mola.

Zobacz: wczasy na Formenterze – oferty na Travelplanet.pl

Ośrodki

 • Es Pujols - tętniący życiem kurort, położony na północnym-wschodzie wyspy, oferujący piaszczystą plażę, mnóstwo barów, restauracji i miejsc, w których można bawić się do białego rana.
 • Plaża de Mitjorn – na południu wyspy jest jedna z najpiękniejszych plaż Formentery, przy której wznoszą się liczne hotele i apartamenty różnej klasy. Wspaniałe miejsce na spokojne plażowanie i kąpiele oraz dla miłośników sportów wodnych.

Geografia i przyroda

Formentera jest drugą co do wielkości wyspą Pitiuzów, czyli Wysp Piniowych oraz czwartą wyspą Archipelagu Balearów. Jej stolicą i największym miastem jest Sant Francesc. Symbolem wyspy jest jaszczurka sargantana, stanowiąca gatunek endemiczny.

Niewielka Formentera znajduje się pomiędzy szerokością 38°40' i 38º48' północną oraz długością 1º17' i 1º28' wschodnią. Porty Ibizy i Formentery oddalone są od siebie o ok. 11 km. Pomiędzy wyspami znajduje się wąski przesmyk o szerokości 3,6 km, gdzie mieszczą się liczne, małe wysepki.
Powierzchnia wyspy to 82 km², a jej szerokość waha się od 2 km do 20 km.

Formentera ma raczej dość płaski krajobraz. Najwyższym miejscem wyspy jest Sa Talaia (192 m n.p.m.). Licznie występują tutaj długie, piaszczyste plaże. Są one popularne również wśród naturystów. Na północy znajdują się słone jeziora, z których niegdyś wydobywano sól, a dziś utworzono tu Rezerwat Przyrody Ses Salines, w którym chroni się rzadko występujące halofity i rozmaite ptactwo. Na wyspie brak jest słodkiej wody, co odróżnia jej roślinność od tej dominującej na Ibizie.

Historia

Początkowo wyspa znajdowała się w rękach Kartagińczyków, których wyparli jednak Rzymianie. Kolejne lata należały do Wizygotów, Bizantyjczyków, Wandalów i Arabów.

W roku 1109 Formenterę najechał król Norwegii Sigurd I. Była to część „norweskiej krucjaty” przeciwko muzułmanom. Norweskie starcia na wyspie są najlepiej udokumentowanym i opisanym wydarzeniem z tej kampanii i jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Formentery. Norwegowie złupili kosztowności nagromadzone na wyspie przez piratów. Sukcesy Norwegów zachęciły Katalończyków do zdobycia wyspy, co udało im się w 1115 roku. Formenterę włączono do Korony Aragonii, a następnie Królestwa Majorki, które przetrwało do 1349 roku, kiedy połączyło się z Aragonią.

Dziś Formentera wchodzi w skład wspólnoty autonomicznej Balearów i jest coraz popularniejszym miejscem wśród turystów. Wciąż jednak zachowuje dawną atmosferę i jest znacznie spokojniejsza niż sąsiednia Ibiza.

Sport i rekreacja

 • Wspaniałe, piaszczyste plaże dają mnóstwo możliwości miłośnikom sportów wodnych, można tu uprawiać między innymi: windsurfing, kajakarstwo, narty wodne, parasailing, kitesurfing, snorkelling itp.
 • Na wyspie panują dobre warunki do uprawiania żeglarstwa. Port La Savina dysponuje dwoma przystaniami jachtowymi
 • Na Formenterze znajdziemy również szkoły nurkowania i żeglarstwa. Naukę windsurfingu oferuje Es Pujols
 • Spokojne wody słonych jezior zachęcają do uprawiania wioślarstwa
 • Wyspa jest rajem dla rowerzystów, dzięki dużej ilości ścieżek i ogromnej ilości sprzętu do wypożyczenia. Wielu turystów porusza się po wyspie tylko na rowerze
 • Malowniczy krajobraz zachęca do pieszych wycieczek
 • Popularne są wyprawy łodzią lub katamaranem dookoła wyspy lub na sąsiednie wysepki oraz łowienie ryb
 • Na Formenterze znajdziemy kilka kortów tenisowych

Informacje praktyczne

 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - na Balearach nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak wchodząc do kościoła powinniśmy mieć spodnie/spódnicę za kolana oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - Baleary leżą w tej samej strefie czasowej co Polska

Sprawdź oferty na wakacje: Ibiza Hotele

Wyspa Formentera, Majorka - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  16°C
  opady:
  1.7 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  226°   33 km/h
  wsch. słońca:
  08:06
  zach. słońca:
  18:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.13°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  143°   22 km/h
  wsch. słońca:
  08:05
  zach. słońca:
  18:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  280°   10 km/h
  wsch. słońca:
  08:04
  zach. słońca:
  18:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   13 km/h
  wsch. słońca:
  08:04
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   21 km/h
  wsch. słońca:
  08:03
  zach. słońca:
  18:13

Wyspa Formentera - klimat w Majorka