Sa Coma - wakacje już od 1403 zł

Na wakacje: Sa Coma, Majorka

Przewodnik turystyczny: Majorka/ Wyspa Majorka/ Majorka: Południe i Wschód/ Sa Coma

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
24 km/h340°
Nowoczesna miejscowość wypoczynkowa, położona na wschodnim wybrzeżu Majorki, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Cala Millor (4 km na północ), a Porto Cristo (6 km na południe). Powstała w połowie lat 80-tych w odpowiedzi na rosnęce zapotrzebowanie rozwijającej się turystyki. Miejscowe władze starają się jednak zachować pierwotny krajobraz wyspy, czego dowodem są liczne chronione obszary m.in. rezerwat przyrody Punta de n'Amer, który sąsiaduje z przepiękną plażą Sa Coma. Miejsce popularne szczególnie wśród Brytyjczyków. Polecane miłośnikom plażowania, sportów wodnych oraz długich spacerów.

Geografia i przyroda

Miejscowość jest położona na wschodnim wybrzeżu Majorki, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Cala Millor (4 km na północ), a Porto Cristo (6 km na południe). Sa Coma znajduje się tuż przy cyplu Punta de n’Amer, gdzie leży rezerwat przyrody. W niewielkiej odległości znajduje się S'Illot, mała miejscowość wypoczynkowa, a niegdyś tradycyjna wioska rybacka. Do stolicy wyspy Palmy około 70 km, dojazd autobusem z lotniska zajmuje ok. 1,5 do 2 godz.

Atrakcje

 • „Talaiot de na Pol" - na placu „Plaza del talaiot de Sa Coma“ znajdują się pozostałości budowanictwa starożytnej kultury, która zamieszkiwała niegdyś Majorkę. Ruiny pochodzą z roku 1300 p.n.e.
 • Punta de n’Amer - przylądek o powierzchni 200 ha, znajdujący się tuż przy S'Illot i Sa Coma. Jego teren o powierzchni 200 ha od 1985 r. jest rezerwatem przyrody, gdzie można zobaczyć jak wyglądało wschodnie wybrzeże Majorki zanim rozwinęła się tu turystyka.
 • Na obrzeżach miejscowości, przy drodze do Cala Millor znajduje się Auto Safari Zoo (Reserva Africana), przeżyć tu możnafascynujący 45-minutowy przejazd trasą (możliwy własnym samochodem) wśród dzikich zwierząt, można zobaczyć m.in. lwy, zebry, antylopy, żyrafy, tygrysy, słonie i małpy.

W okolicy

 • Jaskinie Coves del Drach - najsłynniejsze majorkańskie groty położone w Porto Cristo. Fantastyczny świat stalaktytów i stalagmitów oraz największe podziemne jezioro na świecie.
 • Jaskinie Coves d’Arta - barwnie oświetlone komnaty stalaktytów i stalagmitów otrzymały nazwy z utworów Dantego: Niebo, Czyściec oraz Piekło
 • Coves dels Hams - jaskinie położone w odległości 2 km na zachód od Porto Cristo, znane ze stalaktytów w kształcie rybackich haków oraz wspaniałego podwodnego jeziora.
 • Manacor - miasto przemysłowe, w którym znajduje się tu światowej sławy fabryka pereł Perlas Majorica
 • Arta - średniowieczne miasteczko położone na szczycie wzgórza. Znane jest przede wszystkim z wykopalisk archeologicznych, które są dokumentem bujnej przeszłości tej części wyspy
 • Pustelnia S'Ermita de Betlem - neoklasycystyczny klasztor, położony na północ od Arty, na wzgórzu, z którego roztacza się imponujący widok na Zatokę Alkudyjską
 • Capdepera - miasto położone na wzgórzu, w pobliżu najbardziej na wschód wysuniętego krańca wyspy. Można wybrać się na wspinaczkę na wzgórze, gdzie znajduje się Castell de Capdepera, zamek zbudowany w tym strategicznym miejscu przez Rzymian, a później powiększony przez Maurów
 • Park Archeologiczny Ses Païsses - jedno z największych wykopalisk archeologicznych na Majorce, położone na szczycie wzgórza 2 km na południe od Arta w cieniu wiecznie zielonego lasu, w otoczeniu drzew migdałowych. Niesamowite zabytki z epoki brązu to spuścizna zamieszkujących wyspę w okresie od 1000 do 800 r. p.n.e.
 • Punta de n’Amer - przylądek o powierzchni 200 ha, znajdujący się w połowie drogi pomiędzy Cala Millor a Sa Coma, jego teren o powierzchni 200 ha od 1985 r. jest rezerwatem przyrody, gdzie można zobaczyć jak wyglądało wschodnie wybrzeże Majorki zanim rozwinęła się tu turystyka
 • Auto Safari Zoo (Reserva Africana) - przy drodze Porto Cristo-Cala Millor, fascynujący 45-minutowy przejazd trasą (możliwy własnym samochodem) wśród dzikich zwierząt.
 • Felanitx - spacerując ulicami tego miasta można dostrzec całą gamę stylów architektonicznych
 • XIV wieczne budowle - sanktuarium Ermita de Sant Salvador oraz ZamekCastell de Santueri

Sporty i plaże

 • Szeroka oferta sportów wodnych (m.in. windsurfing), jednak Ci, którzy chcą odetchnąć od kąpieli wodnych i słonecznych mają do dyspozycji inne możliwości aktywnego wypoczynku.
 • Miłośnicy golfa mogą skorzystać z Golf Paradis, kompleksu trzech 18-sto dołkowych pól do gry w mini golfa, które są położone w bujnych ogrodach wśód palm, wodospadów, jeziorek i wiatraków. W odległym o 6 km Costa de los Pinos 9-cio dołkowe pole golfowe
 • Mała stadnina koni umożliwia wyprawy na koniach lub kucykach do Punta de n’Amer
 • W miejscowości można wypożyczyć rowery i udać się na wycieczkę po malowniczej okolicy
 • Piaszczysta plaża Sa Coma jest jedną z lepszych na Majorce. Liczne udogodnienia, szeroka oferta sportów wodnych, wypożyczalnie rowerów. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi
 • Przy plaży znajduje się szeroka, wolna od ruchu samochodowego promenada biegnąca wzdłuż całej miejscowości w kierunku S’Illot oraz mniejszej, zacisznej plaży Cala Moreja

Zakupy

Lubiący zakupy, a szczególnie tradycyjne pamiątki, nie powinni ominąć lokalnego targu (w środy przy Avenida las Palmeras). Wiele sklepów, głównie z ubraniami, usytuowane jest przy promenadzie. Dla urozmaicenia można pojechać na podobne targi do Arta (w czwartki) lub Son Servera (w piątki).

Życie nocne

Sa Coma nie jest zbyt urozmaicone, bazuje na rozrywkach proponowanych przez hotele. W miejscowości znajduje się jednak jedna dyskoteka oraz bary i restauracje.

Festiwale

Warto wybrać się do Sant Llorenc na coroczną fiestę, rozpoczynającą się około 10 sierpnia. Impreza trwa aż tydzień, podczas którego mają miejsce liczne zawody sportowe, koncerty oraz wydarzenia kulturalne. Następna fiesta - Mare de Deu Trobada, odbywa się 8 września i ma bardziej religijny charakter. Ciekawa jest również lokalna fiesta w Cala Millor - Festes de la Mare de Deu dels Angels, która odbywa się w pierwszym tygodniu sierpnia. Ta 4-dniowa impreza obejmuje liczne zawody sportowe, koncerty oraz wydarzenia kulturalne.

Tygodniowa fiesta ma miejsce w drugiej połowie czerwca w pobliskim Son Servera, podczas tej imprezy odbywa się m.in. jarmark produktów rolniczych i rzemiosła. Interesującym wydarzeniem sportowym są coroczne zawody w lataniu balonem odbywające się w zatoce Cala Millor - Regata Internacional “Bahia de Cala Millor”. Mają one miejsce pod koniec października i gromadzą drużyny nie tylko europejskie, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Kenii.

W Cala Millor podczas Tygodnia Turystyki, który ma miejsce co roku pod koniec września, odbywaja się liczne zawody sportowe i koncerty.

Informacje praktyczne

 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - na Balearach nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak wchodząc do kościoła powinniśmy mieć spodnie/spódnicę za kolana oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - Baleary leżą w tej samej strefie czasowej co Polska

Polecane wakacje: Ibiza Last Minute

Sa Coma, Majorka - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  15°C
  opady:
  0.9 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  244°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:56
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.16°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  237°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:57
  zach. słońca:
  17:22
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.14°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  269°   27 km/h
  wsch. słońca:
  07:57
  zach. słońca:
  17:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  264°   41 km/h
  wsch. słońca:
  07:58
  zach. słońca:
  17:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  253°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:59
  zach. słońca:
  17:23

Sa Coma - klimat w Majorka