Majorka - wakacje już od 643 zł

Na wakacje: Majorka

Przewodnik turystyczny: Majorka

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
20 km/h220°
Hiszpański Archipelag Balearów położony jest na Morzu Śródziemnym. Składa się z ponad 200 wysp, z czego większość jest niewielkich rozmiarów i nie zamieszkują ich ludzie.

Największe wyspy to: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Baleary to wyspy o przepięknej przyrodzie, na którą składają się góry, wodospady, czyste jeziora, dębowe lasy, gaje migdałowe i oliwne, a także jaskinie z jednym z największych podziemnych jezior na świecie.

Wyspy posiadają piękne wybrzeża, co umożliwia uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Na Majorce szczególnie warto zobaczyć Góry Tramuntana oraz mokradła S'Albufera, gdzie żyje ok. 200 rodzajów ptaków. Można również wybrać się w głąb wyspy z jej malowniczymi wioskami i klasztorami.

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Majorki jest jej stolica, Palma de Mallorca, pełna skarbów kultury i sztuki Majorki oraz Valldemossa. Słynąca z bogatego życia nocnego Ibiza jest również w całości rezerwatem wpisanym na listę UNESCO.

Formentera i Minorka znane są natomiast z pięknych plaż i doskonale nadają się na odpoczynek od zgiełku i tłumu turystów. Przyjazne usposobienie mieszkańców Balearów połączone z cudami natury, wyśmienitą kuchnią i kulturą z pewnością zadowolą każdego urlopowicza. Aby w pełni poznać uroki Balearów, warto wybrać się na wycieczkę objazdową lub w rejs statkiem.

Regiony

 • Wyspa Majorka - największa z wysp Balearów, położona w centrum archipelagu, z wieloma wspaniałymi plażami, szeroką ofertą atrakcji i zabytkowymi miejscowościami, jak choćby jej stolica, Palma.
 • Ibiza i Formentera - wyspy w zachodniej części Archipelagu Balearów, w grupie Pitiuz, z których większa (Ibiza) jest najbardziej znanym miejscem imprez w Europie, a mniejsza (Formentera), to oaza spokoju i pięknej przyrody.
 • Minorka - druga co do wielkości wyspa Balearów, położona na północnym-wschodzie archipelagu, najrzadziej odwiedzana przez turystów, dzięki czemu wciąż zachowuje swe naturalne piękno i dawny klimat. Znajdziemy tu pozostałości po kulturze talajockiej.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Palma, Manacor, Ibiza (Eivissa), Sant Antoni de Portmany, Maó (Mahon), Ciutadella, Sant Francesc.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: zabytki Palmy, Jaskinie Coves del Drach, Ogrody Jardines de Alfabia, Ogrody Botanicactus, Park Archeologiczny Ses Païsses, pałace i kościoły Ciutadelli i Maó (Mahón), zabytki prehistoryczneMinorki(Son Olivaret, Son Catlar, Talatí de Dalt, Naveta d’es Tudons, Trepucó), stare miasto Ibizy, Rezerwat Przyrody Ses Salines.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Majorka Północno-Zachodnia, Majorka Południowo-Wschodnia, Wyspa Ibiza.

Geografia i przyroda

Archipelag Balearów zlokalizowany jest w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Powierzchnia wysp wynosi łącznie 5014 km², a liczba ludności ok. 1,1 mln. W większości są to Katalończycy. Najbardziej znanymi wyspami jest pięć największych: Majorka (3600 km²), Minorka (668 km²), Ibiza (572 km²), Formentera (82 km²) oraz Cabrera (17 km²). W skład archipelagu wchodzi jednak aż ok. 200 wysp i wysepek, również niezamieszkanych.

Majorka jest w większości górzysta - na zachodzie wznosi się pasmo Serra de Tramuntana, a na wschodzie Serra de Llevant. Pomiędzy nimi rozciąga się równina. Najwyższym szczytem Majorki jest Puig Major, wznoszący się na wysokość 1445 m n.p.m., a drugim Puig Massanella (1367 n.p.m.). Na południowym-wschodzie napotkać można liczne jaskinie. Linia brzegowa jest urozmaicona - urwiste klify poprzetykane są niewielkimi, piaszczystymi zatoczkami. Na wsypie znajdują się również długie plaże, takie jak w Zatoce Alkudyjskiej i Zatoce Palma. Majorka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który wyróżnia ciepłe, suche lato i łagodna zima.

Minorka leży na południowy wschód od Majorki, ok. 300 km od hiszpańskiego wybrzeża i jest drugą co do wielkości wyspą Balearów. Jej długość nie przekracza 50 km w najszerszym punkcie. Wyspa podzielona jest na osiem regionów administracyjnych, z czego największym i najgwarniejszym jest stolica - Mahón. Łagodny klimat śródziemnomorski sprawia, że woda nigdy nie jest zbyt zimna na kąpiele.

Ibiza i Formentera są położonymi najbliżej lądu wyspami Balearów - od wybrzeża hiszpańskiego dzieli je zaledwie 80 km. Ibiza jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu. Jej krajobraz jest wyżynny, z maksymalnym wzniesieniem sięgającym 475 m. Porty Formentery i Ibizy dzieli zaledwie 11 km. Na obu wyspach panuje łagodny klimat śródziemnomorski, z cieplejszymi zimami i chłodniejszymi latami niż na Majorce. Ibiza i Formentera należą do archipelagu Pitiuz - czyli wysp piniowych, ze względu na rozległe lasy piniowe porastające wyspy. Na Formentrze roślinność jest jednak uboższa, gdyż brak tu słodkiej wody.

Historia

Archipelag Balearów przechodził w ciągu wieków przez ręce wielu ludów, dzięki czemu można tu dziś oglądać ciekawe pozostałości po różnych kulturach. Wyspami władali m.in. Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Kartagińczycy, Arabowie, Aragończycy, Hiszpanie, Francuzi i Brytyjczycy.

Pierwsze ślady obecności człowieka na Majorce pochodzą z 5000 r. p.n.e., a odnaleziono jest w jaskiniach, w okolicach Soller i Valldemossy. Napotkamy tutaj pozostałości po budowlach megalitycznych, zwanych talajotami. Powstały one w epoce brązu, przez ówczesnych mieszkańców Majorki. Ów lud tworzył także ok.1500 lat p.n.e groby, które podobne były do łodzi odwróconych do góry dnem. Później powstawały także przypominające stoły budowle kamienne. Kultura talajocka zaczęła wymierać, kiedy na wyspie pojawili się Fenicjanie. Najprężniej kultura talajocka rozwijała się jednak na Minorce, gdzie znajdziemy najwięcej zabytków z tamtej epoki - navety oraz taule.

Kolejne wieki należały do Greków. To oni nadali Balearom obecną nazwę. Pochodzi ona od słowa „ballein” czyli „strzelać z procy”. Po Grekach Majorkę przejęli Kartagińczycy i Rzymianie. Założyli oni miasta Pollentia (obecnie Alcudia) i Palmaria (obecnie Palma de Mallorca). Podobnie sytuacja wyglądała na Ibizie. Za czasów rzymskich nosiła ona nazwę Ebusus.

Swój udział w historii wysp mieli również Wandalowie i Wizygoci (V i VI wiek n.e.), jednak nie wywarli oni na archipelagu tak dużego wpływu jak Arabowie, którzy przybyli na Majorkę w 902 r., a wyparci z niej zostali w 1229 r., Na Ibizie pozostawali o kilka lat dłużej (do roku 1235). Wyspa wchodziła w skład taify ze stolicą w mieście Dénia, położonym we Wspólnocie Walenckiej. Baleary odzyskali dla Hiszpanii Aragończycy, a dokładniej Jakub I Zdobywca. Przez pewien czas wyspy cieszyły się autonomią lokalną. Dzisiaj tworzą one wspólnotę autonomiczną Balearów. Stolicą wspólnoty jest o 1833 roku Palma de Mallorca.

Polskim akcentem w historii Balearów jest pobyt Fryderyka Chopina na Majorce, który przebywał tu w latach 1838-1839 r. W roku 1929 otwarto w Valldemossie muzeum poświęcone kompozytorowi.
Dyktatura Franco zakazała na Balearach używania innego języka niż kastylijski. Dzisiaj status języka urzędowego ma zarówno kastylijski, jak i kataloński.

W II połowie XX wieku na Balearach nastąpił gwałtowny rozwój turystyki. Na Majorce ten turystyczny boom datować można na lata 50-te. W latach 90 zmieniono nieco wygląd hoteli - do tej pory dominowały ogromne betonowe budowle, obecnie dba się o bardziej kameralny wygląd i o ochronę środowiska. Obecnie aż 90% dochodu wyspy pochodzi z turystyki. Majorka jest dziś jednym z największych ośrodków turystycznych świata, a lotnisko w Palmie jednym z najruchliwszych w Europie (zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych) oraz trzecim lotniskiem w Hiszpanii.

Ibiza pozostawała nieodkryta dla turystyki do końca lat 70-tych, kiedy to zyskała popularność. Ma to związek z licznym odwiedzaniem wyspy przez hippisów właśnie w tym okresie. Na wyspie powstały słynne kluby muzyczne, takie jak Pacha, Space, Privilege, czy Amnesia, które grają muzykę elektroniczną. Najpopularniejsze gatunki to trance, house, minimal oraz techno.

Sporty i plaże

 • Rozmaite sporty wodne dostępne są przy większości plaż Balearów
 • Plaże są czyste, naturalne, długie i szerokie z jasnym delikatnym piaskiem. Część plaż odznaczona jest Blue Flag
 • Żeglarstwo i windsurfing dostępne są w wielu przystaniach, jednak najpopularniejsze miejsca na Majorce to: Królewski Klub Nautyczny w Port de Pollença oraz przystań Puerto Portals w Portals Nous. Słynne regaty „Copa del Rey” przyciągają miłośników tego sportu z całego świata. Na Minorce najlepszym ośrodkiem windsurfingowym dysponuje Fornells
 • Dobre warunki do nurkowania na Majorce są m.in. na Półwyspie Formentor. Wiele miejscowości posiada kluby nurkowe i szkoły nurkowania, m.in. Palma, Port d’Andratx, Santa Ponça, Paguera, Palma Nova, Portals Nous, Illetes, Calas de Mallorca, Porto Colom, Maó (Mahón), Addaia, Fornells, Ciutadella, Cala'n Bosch
 • Po całym archipelagu rozsiane są pola golfowe. Znajdziemy je m.in. w Santa Ponça, Andratx, Bendinat, Son Vida, Vall d’Or Golf, Canyamel, Capdepera i Son Servera
 • Popularny jest także mini-golf. WPalma Nova mieści się jeden z najlepszych na Majorce rodzinnych parków mini golfa - Golf Fantasta.W Sa Coma, znajduje się Golf Paradis, kompleks trzech pól do gry w mini golfa, które są położonych na malowniczym terenie
 • Ukształtowanie powierzchni wysp sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym - na Majorce w Górach Serra de Tramuntana, Serra de Llevant oraz w niewysokim paśmie Serra de Na Burguesa
 • Można się także wspinać i zjeżdżać na linie, m.in. w rezerwacie przyrody Puigde Galatzo w Puigpunyent. Kanion Torrent de Pareis popularny jest wśród zaawansowanych miłośników wspinaczki
 • Trasy rowerowe - tysiące kilometrów dróg, jakie posiadają wyspy, dają szeroki możliwości amatorom jazdy rowerowej
 • Praktycznie w każdej miejscowości znajdują się korty tenisowe, m.in. w Palma Nova, gdzie znajduje się również szkoła - klub Nova Sport
 • Wiele miejscowości oferuje jazdę konną, a także naukę jazdy dla dzieci. Najlepsze ośrodki posiada wschodnia i północno-wschodnia część Majorki - m.in. stadnina Rancho Willyw Cala Bona oraz klub jeździecki w Felanitx, a także okolice Mahón na Minorce. Klub jeździecki znajdziemy też w Calvii
 • Na Majorce można wypożyczyć lekkie samoloty (Ses Salines), wycieczki samolotem odbywają się również na Minorce
 • Bardziej ekstremalne sporty na wyspie to: kanioning, lotniarstwo i skoki ze spadochronem
 • Na Minorce popularny jest krykiet
 • Inne sporty, które możmy uprawiać na Balearach to paintball, karting i bowling

Rekreacja

 • W licznych kurortach organizowane są wycieczki łodzią podwodną. Jej panoramiczne okna pozwalają zobaczyć podwodne życie oraz wraki zatopionych statków
 • Ciekawą atrakcją są loty balonem - największy na Majorce ośrodek posiada Manacor. Coroczne zawody w lataniu balonem Regata Internacional „Bahia de Cala Millor” odbywają się pod koniec października
 • Cape Balear oraz Iscomar organizuje wyprawy pomiędzy Majorka a Minorką. Z wielu miejsc odbywają się rejsy i wycieczki łodziami po okolicznych wodach
 • Na Majorce powstało wiele parków rozrywki - m.in. w okolicach Palmy (Aqualand), a także w Magalluf (Aquacity, Western Park), Costa d’en Balnes (Marineland), Porto Cristo i Porto Colom (The Tropical Park Jumaica)
 • Minorka proponuje również łowienie ryb, a Ibiza jeep safari

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - na Balearach nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak wchodząc do kościoła powinniśmy mieć spodnie/spódnicę za kolana oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - Baleary leżą w tej samej strefie czasowej co Polska

Majorka - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  212°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  20:31
 • Pochmurno
  min.12°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  145°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  20:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  98°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  20:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.19°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  93°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  20:34
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  114°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  20:35

Majorka - klimat w Majorka